Az általában csak az északi szélességeken látható sarki fényt az utóbbi években egyre gyakrabban és egyre délebbről lehetett látni – egészen Dél-Angliával bezárólag, esetenként az Alpok és a Sziklás-hegység sípályáiról is. A sarki fény túlnyomórészt zöld színű, ritkábban rózsaszín és vörös színű lehet.

A Föld legnagyobb fényjátéka akkor keletkezik, amikor a Föld mágneses mezeje a Napból érkező töltött részecskéket a légkörbe vonzza, és azok nitrogén- és oxigénatomokkal ütköznek. Ezek az ütközések színes fényvillanásokat bocsátanak ki, ezekből tevődik össze a jelenség. A fény színe az ütközésben részt vevő atomok típusától függ.

Nem árulunk el tehát titkot: ahhoz, hogy az északi fényt minél nagyobb eséllyel láthassuk, észak felé kell mennünk. A sarki fényt jellemzően szeptember és április között lehet látni az északi országokban, amikor az égbolt tiszta és sötét. Statisztikailag a legnagyobb aktivitás ennek az időszaknak a kezdetén és végén, tavasszal (március/április) és ősszel (szeptember/október) tapasztalható.

Tavasszal? Akkor itt a remek alkalom!

Ha még nem döntöttük el, hol lesz az idei szezon utolsó síelése, az alábbi síterepekről garantáltan gyönyörködhetünk az Aurora borealis-ban.

1. Tromsø, Norvégia Tromsø a sarkkörön túl helyezkedik el, így az egyik legjobb hely az északi fény megfigyelésére. A közeli Lyngen Alpok kiváló síelési lehetőségeket kínál, különösen a freeride szerelmeseinek. A sípályák mellett akár kutyaszános túrán vagy hótalpas kiránduláson is a jelenség nyomába eredhetsz.

2. Levi, Finnország Finnország egyik legnépszerűbb síközpontja, Levi, nemcsak kiváló pályáiról, hanem az északi fény megfigyelésének lehetőségéről is híres. A Lappföld szívében fekvő üdülőhely különböző programokkal kecsegtet, például északi fényes motorosszán túrákat is szerveznek, vagy ha még extrább élményre vágyunk, éjszakázhatunk üvegtetős iglukban.

3. Riksgränsen, Svédország Riksgränsen a világ legészakibb síterepe, ami tényleg egyedülálló élményt nyújt. Tavasszal, amikor a nap már nem nyugszik le teljesen, akár éjszakai síelés közben is megpillanthatod az északi fényt. A freeride pályák és a mélyhavas síelés kedvelőinek ez az egyik legjobb választás.

4. Reykjavik és Bláfjöll, Izland Bár Izlandról nem feltétlenül a síelés jut eszünkbe, de a szigeten több síterep is akad, közülük a legnagyobb és legnépszerűbb a fővárosától, Reykjavíktól mindössze 30 kilométerre található a Bláfjöll síközpont. Az ország egyedülálló természeti adottságai, a vulkanikus táj és a geotermikus fürdők különleges élményt nyújtanak a síelőknek és az északi fény rajongóinak egyaránt. Mi lehet jobb annál, mint síelés után beleülni a jó kis izlandi termálvízbe, és onnét gyönyörködni az égi fényjátékban?

+1: Abisko, Svédország Abisko nem egy klasszikus síközpont, hanem inkább egy északi fény megfigyelésére szakosodott természetvédelmi terület, de a közeli Björkliden és Riksgränsen síközpontok remek lehetőséget biztosítanak a síelés szerelmeseinek. A kristálytiszta égbolt és a minimális fényszennyezés miatt az Abisko Nemzeti Park az egyik legjobb hely a világon az északi fény megfigyelésére.

Így hozd ki a legtöbbet az élményből

  • Keress sötét helyeket! Minél kevesebb a fényszennyezés, annál jobb eséllyel csodálhatod meg az égi táncot. Ideális esetben legalább 150 méterre távolodj el a házaktól, településtől.
  • Figyeld az előrejelzéseket! Az aurora borealis aktivitása változó, ezért érdemes követni az északi fény előrejelzéseit. Léteznek már erre dedikált app-ok – menj biztosra és tölts le egyet.
  • Öltözz rétegesen! Az északi tájakon a hideg rendkívül zord lehet, különösen éjszaka.