A monosí az 1960-as és 70-es években vált népszerűvé, főleg a freeride és freestyle síelők körében. Azóta kissé háttérbe szorult a snowboard és a carving sílécek elterjedésével, de még mindig vannak rajongói, mivel elég különleges síélményt kínál. Mondhatni az alpesi síelés és a snowboard szerelemgyereke.

Mi az a monosí?

A monosí lényege egyszerű: két láb, egy síléc. A sícipők viszont itt párhuzamosan, egymás mellett állnak egyetlen széles lécen, ami a snowboardra hajaz, de mégis síelős érzést ad. A testtartás előre néző, a technika pedig… nos, sajátos.

Az igazán profik a monosível is elkezdhetnek trükköket tanulni Fotó: Chad Hurry via Monoski Fb

Aki próbálta, azt mondja, olyan mint lebegni a hóban. Állítólag különösen jól működik porhóban vagy pályán, ahol carvingolni lehet – ilyenkor szinte siklasz, mintha szörfözésre váltottál volna. A látvány is különleges, hiszen a test teljesen együtt mozog, és amikor valaki ügyesen kanyarodik vele, az eléggé menőn néz ki.

Miért nem lett mainstream?

A monosí a ’70-es és ’80-as években volt a legmenőbb, főleg Franciaországban és az Alpok egyes régióiban. Akkoriban a freeride és a freestyle irányzatok keresgették az útjukat, és a monosí egy időre nagyon is trendi lett. Aztán jött a carving síléc, a snowboard, és a technikai újítások, amik mind kényelmesebbek, tanulhatóbbak és praktikusabbak voltak. A monosí ezzel szemben nehézkes: nehéz egyensúlyozni vele, húzólifttel igazi kihívás, és hát elég kevés helyen lehet kölcsönözni vagy tanulni. Nem csoda, hogy ez a sport végül inkább visszaszorult egyfajta retró szubkultúrává.

Ki űzi még manapság?

A mai monosíelők elkötelezett rajongók: retró stílusú fesztiválokon, síbulikon vagy YouTube-videókban tűnnek fel. Néhány síterepen (főleg Franciaországban, Svájcban) még tartanak monosí napokat, ahol kipróbálhatod, milyen érzés egy léccel szelni a lejtőt. Vannak apró közösségek, fórumok és Facebook-csoportok is, ahol a sport lelkes hívei megosztják tapasztalataikat, tippjeiket, és akár felszerelést is cserélnek egymás között.

Hogyan vágj bele, ha kipróbálnád?

Elsőként keress olyan síterepet, ahol legalább bérelni tudsz monosít – ez sajnos nem lesz egyszerű, de nem is lehetetlen, főleg Nyugat-Európában. Alternatívaként online közösségekben találhatsz használt felszerelést vagy tippeket arról, hol érdemes keresni. Számíts rá, hogy az első pár menet nehéz lesz – a lábaid mondhatni össze vannak ragasztva, így az egyensúlyérzék és a törzsmunka mindent visz. Síoktatást monosíra alig találsz, így vagy egy lelkes ismerős, vagy néhány retró YouTube-tutorial lesz a segítségedre.

A monosí nem épp a tökéletes eszköz, ha meg akarsz tanulni síelni. De ha már minden mást kipróbáltál, és valami különlegesre vágysz – ami egyszerre kihívás, látványos és egy kicsit őrült –, akkor ez neked való. Ráadásul egy monosível garantáltan te leszel a legmenőbb (vagy legalábbis a legfurcsább) figura a pályán. Sőt, van egy még őrültebb változata is, valószínűleg a síromantika netovábbja: amikor ketten állnak egymás mögött, egy lécen!