Megismertetni és megértetni a síelést – a 35 éves SMSZ vendégírása
Sokkal nagyobb élvezet a gyakran méregdrága síút, ha az ember nem ott próbálkozik először a hóekével. Érdemes kihasználni a Közép-Európában egyedülálló hazai tanpályarendszert, és már ősszel bejelentkezni valamelyik klubba. Az oktatás színvonalát egy elhivatott szakmai szervezet garantálja, a Síoktatók Magyarországi Szövetsége (SMSZ) mostanra elismert szereplője a szakma nemzetközi fórumainak is. A sokadszor újraválasztott SMSZ-elnök, Dr. Egri Katalin vendégírása.
A havas sportok lehetőséget adnak arra, hogy élményekkel teli időt töltsünk télen is a szabad levegőn családtagjainkkal, barátainkkal. A síelés és snowboardozás kiválóan fejleszti a koordinációs, a kondicionális és a kognitív képességeket.
A Síoktatók Magyarországi Szövetségének bemutatása
A Síoktatók Magyarországi Szövetsége az oktatói képesítéssel és éves működési engedéllyel rendelkező sí, snowboard és egyéb havas sportokat oktató szakemberek és a sítanpályákat üzemeltető síklubok egyesülete, mely ellátja az oktatóképzéssel és továbbképzéssel kapcsolatos szakmai feladatokat, valamint képviseli tagjai érdekeit itthon és külföldön.
A jelenleg közel 700 tagot számláló, közhasznú egyesületként működő szervezetbe szavazati joggal rendelkező tagként a sportoktató alpesi sí, snowboard vagy sífutó és síroller sportágban megszerzett állami bizonyítvány kézhezvételét követően lehet belépni. Az egyesülethez csatlakozhatnak pártoló tagok is, akik szintén részt vehetnek az egyesületi programokon. A tagságot azok az eredetileg szabadidős sportolók alkotják, akik elvégezték a sí- vagy snowboardoktató tanfolyamot. Lényegében kedvenc sportáguk segítette őket egy szakmához.
Az SMSZ célja, hogy szakképzett oktatók révén biztosítsa a havas sportok korszerű, kulturált, biztonságos és technikailag egyre magasabb szintű elsajátításának és gyakorlásának lehetőségét mindazok számára, akik ezen sportágak valamelyikét választják. Ennek érdekében tagjai részére és a síoktatóképzésben résztvevő oktatójelölteknek képzési és továbbképzési programokat szervez. Az egységes szakmai irányelvek kidolgozásával, korszerű tananyagok készítésével és közzétételével, az oktatók háromévenkénti kötelező továbbképzésével, évente 25-30 program megszervezésével, belföldi és külföldi szakmai kapcsolatok ápolásával teremti meg a minőségi és biztonságos oktatást a havas sportágakban.
Rendkívül fontos, hogy a gyermekek és felnőttek télen is a szabad levegőn sportoljanak. Az egyesület tagjai színvonalas oktatással járulnak hozzá ahhoz, hogy az egészséges, aktív életmód általános igénnyé váljék. Tagjainak közreműködésével az SMSZ igyekszik a lakosság széles körével megismertetni az alpesi sízést, a snowboardozást, a sífutást és a kapcsolódó szárazedzés formákat. Az SMSZ által képzett oktatók a síiskolákban, tanintézményekben, sportklubokban, utazási irodák által szervezett utakon, céges sítáborokban tanítanak, és vállalnak egyéni oktatást is.
A felmérések szerint Magyarországon körülbelül 600 ezer ember síel. A síkultúra terjesztése a különböző szabadidős rendezvényeken a szakképzett síoktatók munkájának köszönhetően jut el a széles tömegekhez. Az SMSZ célja, hogy az ilyen foglalkozások rendszeres látogatásával a téli sportmozgások beépüljenek a mindennapi életvitelbe. A szakképzett és sok tapasztalattal rendelkező oktatók a technika megtanítása mellett kiemelt figyelmet fordítanak a biztonság és a pályákon követendő kulturált viselkedési formák, azaz a helyes síkultúra átadására is.
A campus közelsége
Több évtizede ápolunk jó együttműködést a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemmel, amelynek szakmai partnereként végezzük az alpesi sí szakelméleti és gyakorlati képzését az évente megszervezett két féléves sportoktató tanfolyamon. Újdonság, hogy idén indult először sífutó-, és sírolleroktató képzés, melynek tananyagát az egyesület kiképző oktatói dolgozták ki az SMSZ szakmai bizottságának vezetője, dr. Dosek Ágoston egyetemi docens irányításával.
Hosszú idő után az Egyetemen idén elindult a hat féléves sí edzőképzés is, melyben az SMSZ kiképző oktatói is közreműködnek előadóként.
Ősszel – mint az előző évben is – újra magas létszámmal indult a sí segédoktatói tanfolyamunk, amelyre már 16 éves kortól lehet jelentkezni. Ez a tanfolyam nagyon jó alapozó a „sportoktató sí sportágban” tanfolyamhoz, amelyre 18 éves korban, az érettségi bizonyítvány megszerzését követően lehet jelentkezni.
Az SMSZ négy fokozatú továbbképzési rendszert működtet, és minden évben, így az idei szezonban is megszervezi az egyes képzési szintekhez tartozó tanfolyamokat. A szeptemberben indult síoktató tanfolyamra idén is szép számmal jelentkeztek, jelenleg 45 fő végzi a képzést. Az SMSZ síoktatók képzettségi szintjüknek megfelelő igazolványt és érvényesítő bélyeget kapnak, melyek igazolják az oktató működési engedélyét, és hogy olyan, szakképzett oktató, aki rendszeresen részt vesz továbbképzéseken, illetve nem tartozik tagsági díjjal az egyesületnek.
Célunk minél szélesebb körben megismertetni és tudatosítani a sípályák használatának szabályait, melyek a világ minden sípályáján érvényesek és az esetleges balesetek bekövetkeztekor is mérvadóak a felelősség megállapításában. Bármilyen szinten síel az illető, ezekkel a szabályokkal tisztában kell lennie és alkalmaznia kell a sportolás során. Nagyon fontos, hogy a pályákon körültekintően közlekedjünk, se magunk, se mások épségét ne veszélyeztessük. Szeretnénk ezt idén még hatékonyabban és interaktívabban kampányolni a hazai síterepeken is.
Részleges élváltás
Az SMSZ négyévente tart közgyűlést. A legutóbbi 2023 decemberében volt, és a tagok megválasztották a tagok megválasztották az új Elnökséget és a Felügyelő Bizottságot. Az elnöki feladatokat az elmúlt 15 évben dr. Egri Katalin látta el, akit a tagság megválasztott újabb 4 évre. Rajta kívül további elnökségi tagok is bizalmat kaptak ismét, így Kovács Tamás Máriusz, Benczúr Gyula, Udvarnoki Gergely és dr. Babos Sándor, akik szintén már több cikluson át irányították az egyesületet. A testületbe új tagként került be Végh András. Az SMSZ tevékenységét a Szakmai Bizottság és a kiképző oktatók csapata segíti.
7×5
A Síoktatók Magyarországi Szövetsége idén ünnepli fennállásának 35. évfordulóját. Szeretnénk, ha ez a szép évforduló az egész éves szakmai munkánk során újra és újra megmutatkozna. Megosztjuk majd az elmúlt 35 év fontosabb emlékeit, megmutatva, hogy elődeink mennyi mindent tettek a szervezet és a magyar síoktatóképzés fejlődéséért.A jubileumot közösen a decemberi, népes továbbképzésen ünnepeljük majd meg. Az SMSZ mára már nemcsak egy szakmai szervezet, hanem egy olyan közösség is, ahol rengeteg barátság szövődött az évek során.
Tagjaink számára a 2024-2025-ös szezonban is számos képzést és összejövetelt szervezünk. Ősszel három szakmai estre hívtuk tagjainkat, ahol érdekes előadások voltak. Egy-egy ilyen program mindig összehozza a síoktatókat, hiszen az est végén spontán indulnak beszélgetések a látottak, hallottak kapcsán.
Kezdőlöket
Mára hazánkban országszerte elérhetőek az év nagy részében használható műanyag borítású tanpályák. Több mint 40 sítanpálya működik, amelyeken a szakképzett oktatók segítségével biztonságos körülmények között lehet megtanulni síelni vagy snowboardozni. Igyekszünk sokféle fórumon népszerűsíteni és egyértelművé tenni, hogy oktatóval megtanulni síelni, snowboardozni biztonságosabb, és hosszú távon egészségmegőrzési és élményfaktor szempontból is többet profitálhatnak belőle azok, akik rekreációs tevékenységként a havas sportokat választották.
Fontos kiemelni, hogy a műanyag tanpályás tanulásnak, felkészülésnek számos előnye van. A síelés alapjait olcsóbban lehet elsajátítani, mint egy külföldi síterepen, ahol szállás-, és utazási költség is felmerül. A tanpályákon komplett felszerelés bérlésére is van lehetőség, nem szükséges sajátot vásárolni. A legfontosabb előny pedig az, hogy már ősztől indulhat a felkészülés a téli havas síelésre. Heti rendszerességgel részt lehet venni magyar nyelvű oktatáson szakképzett oktatók irányításával. Nagyon ajánlott a tanulásnak ez a formája, hiszen így van elegendő idő a megértésre és a gyakorlásra.
Felismerve, hogy a havas sportok jótékony hatással vannak a gyermekek fejlődésére, az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkársággal együttműködve immár 3. éve hirdetjük meg a „Hejhó, síelni jó! Nyílt Sítanpályák Program”-ot, aminek keretében nemcsak a síelést és a snowboardozást, de újdonságként a sírollerezést és a sífutást is ingyenesen tudják kipróbálni a programra regisztráló iskolai és óvodai csoportok. Az SMSZ által koordinált „osztálykirándulások” egy-egy hétköznap délelőtt nyújtanak aktív síélményt a gyerekeknek az együttműködő sítanpályák egyikén. A programra 2025. április végéig folyamatosan jelentkezhetnek a pedagógusok a gyerekcsoportok regisztrálásával. A lehetőségről bővebb információ az SMSZ honlapján található. A lelkes kísérő tanároknak hála évről-évre egyre többen csatlakoznak ehhez a programhoz. Első alkalommal 5576 fő, a következő évben már 11.600 fő jutott el a sítanpályára. Az idei célunk, hogy meglegyen a 14.000 fő. Épphogy elindult a program, és az előzetes regisztrációk alapján már látszik, hogy teljesíteni fogjuk a vállalt létszámot.
Eközben folyamatosan épülnek a sítanpályák, amihez jelentős segítséget nyújt az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság egy másik programja, minek köszönhetően késő ősztől tavaszig az ország egyre több pontján lehet megismerkedni “hó nélkül” a sízés alapjaival és a siklás örömével. Az utóbbi három évben Székesfehérváron, Agárdon, Miskolcon, Dabason, Szokolyán és Szolnokon épült műanyag borítású sítanpálya.
Szakmai tervek 2024/25
Terveink közt szerepel, hogy folytatjuk rövidfilmek készítését, melyek elsősorban a szakmai közönségnek szólnak, de a YouTube csatornánkon szabadon elérhetőek bárki számára. Ezek a videók röviden, érthető módon mutatják be a síelő mozgás legfontosabb elemeit és biomechanikai, dinamikai eseményeit.
Nem sokkal az egyesület megalakulása után az SMSZ kapcsolódott a síoktatás nemzetközi szervezeteihez. 1990-ben az IVSI-hez, majd 1991-ben az Interski Internationalhoz, 2004-ben pedig a professzionális síoktatók világszervezetéhez, az ISIA-hoz. Az SMSZ képzésének alapját az ISIA által közzétett képzési tartalmak adják. Az Interski International négyévente rendezi meg kongresszusait, ahol összegyűlnek a tagszervezetek legnevesebb szakemberei és bemutató csapatai, és a rendezvény egy hete alatt számos szakmai előadást, bemutatót és workshopot tartanak. A kezdetek, tehát 1991 óta minden kongresszuson részt vett magyar delegáció, mely kiképző oktatókból és a Hungarian Interski Demo Team tagjaiból áll. A Demo Team formációs sí bemutatókkal készül a nagy eseményre. A felkészülés és a kiutazás sajnos elég nagy költséggel jár, és mindig nehéz szponzort találni ehhez. A programban résztvevők szinte az egész felkészülési időszakban maguk állják az edzéssel járó költségeket. Legközelebb, 2027-ben az amerikai Vail-ben lesz az Interski Kongresszus. Reméljük, hogy addig találunk olyan támogatót, aki segíteni tudja a csapat munkáját.
2024-2025-ben is folytatjuk az SMSZ Szakmai Bizottsága által 2019-ben életre hívott „Technikai Programot”, melynek során a tagságból jelentkező résztvevők (hazai sínapokon és rövid külföldi táborokban) folyamatos és alapos technikai képzést, így esélyt kapnak arra, hogy bekerüljenek az SMSZ demonstrátor csapatába, illetve nem mellékesen tagjaivá válhatnak egy még szorosabb szakmai-baráti közösségnek vagy akár a kiképző oktatói körnek. Dr. Egri Katalin elnök közvetítésével az egyesület igen jó kapcsolatot ápol a nemzetközi szervezetekkel.
Társadalmi felelősségvállalás
Évek óta kapcsolatban állunk a LÁSS-sal (Látássérültek Szabadidős Sportegyesülete), amely telente sítábort szervez tagjai részére. A táborokban minden egyes látássérültet egy-egy SMSZ tag síoktató segít a pályán. Októberi szakmai estünkön egy rendkívül érdekes és egyben vicces előadás keretein belül beszélgethettünk oktatókkal és látássérült síelőkkel az ő táboraik és mozgástanulásuk tanulságairól és kihívásairól.
Itt kell megemlítenem Krakler Kata síoktató kolléganőnk elévülhetetlen és példaértékű munkáját, amivel felkarolja és támogatja a látássérültek, valamint a fogyatékkal élők sísportját. Kata a Normafa Síiskola szakmai vezetőjeként Szoboszlai Kinga és Papp Iván oktatókkal együtt 2021 óta adnak lehetőséget mozgássérült gyermekeknek, felnőtteknek arra, hogy átéljék a havas sportok semmihez sem fogható élményét.
Dalos Péter (vele készült interjúnk itt olvasható) részt vett többek között Lőrincz Krisztina ülő sífutó paralimpikon felkészítésében, valamint szakmai munkájával támogatta a Szervátültetettek Téli Világjátékán 2024-ben induló magyar síelők és sífutók indulását is. Dr. Egri Katalin 2013-tól hét éven keresztül volt Tulcsik Melinda alpesi síző siketlimpikon edzője.
Szervezeti szinten évről évre figyelmet fordítunk arra, hogy Szakmai Estjeinken ezekben a támákban is legyen meghívott előadó, valamint bátorítjuk tagjainkat, hogy lehetőségükhöz mérten csatlakozzanak a meghirdetett érzékenyítő programokhoz, és fedezzék fel ezt a nem mindennapi sportközösséget, mely temérdek élményt és örömöt tartogat mindenki számára.
A 2023/24-es és 2024/25-ös szezonban a többi között az alábbi hazai programokon képviselte, illetve fogja képviselni a magyar síoktatókat az SMSZ: Családi Mozgásfesztivál 2023 ill. 2024; Nagy Sportágválasztó 2023 ill. 2024; Szezonnyitó Családi Sí Nap 2023 ill. 2024 a Normafán a Magyar Sí Szövetséggel közös szervezésben; Országos Sítanpálya-építési Program (Miskolc, Szolnok, Agárd, Székesfehérvár, Dabas, Szokolya); Hejhó, síelni jó! Nyílt Sítanpályák Program 2023-2024 (11600 gyermek részvételével); Hejhó, síelni jó! Nyílt Sítanpályák Program 2024-2025 (14000 gyermek a cél); Ultrabalaton 2023 nyolc fős női csapat 1. hely; Ultrabalaton 2024 nyolc fős női csapat 1. hely, Chernel István Sí és turisztikai Klaszter 15 éves évfordulója; Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság által szervezett konferenciákon megjelenés és előadások
Külföldi Programok a 2023/24-es és 2024/25-ös szezonban: Interski Kongresszus Levi 2023 (SMSZ 24 fős delegációval vett részt; Hungarian Interski Demo Team 10 fő; 3 fő előadó; 9 fő egyesületi tag); Európai szakmai egyeztetés Franciaországban az alpesi biztonsággal kapcsolatos vizsgák tartalmáról; Dr. Egri Katalin folyamatosan szerepet vállal a nemzetközi síoktató szövetségekben, ahol szintén képviselni kell a magyar oktatókat.