A Time magazin Dr. Josef Niebauer sportorvost idézte, aki szerint az alpesi síelés „a kardió és az erőedzés tökéletes kombinációja”. Egy-egy lesiklás – legyen az 20 másodperc vagy 15 perc – intenzív terhelést jelent, amit a felvonón való pihenő követ. Magyarul: a síelés már eleve intervallumedzésként működik, ráadásul úgy, hogy közben még élvezed is.

És ha már edzés: mit gondolsz, milyen formában lehet az, aki egy szezonban 118 napon keresztül síel? Több mint 600 kilométert? Létezik ilyen ember – itt a sztori –, és biztosra vehetjük, hogy nemcsak térdben erős.

Tudományos kutatások is megerősítik: a síelés az alacsonyabb intenzitású szinteken is jelentős energiafelhasználással és oxigénfogyasztással jár – ha pedig beleadsz apait-anyait, akkor olyan hatást érhetsz el, mint egy kemény bringás vagy evezős edzés során. Plusz bónusz: friss levegő, hegyek, napsütés (vagy hóvihar – ízlés kérdése), és a természetben való mozgás mentálisan is csodákat tesz. A sportorvos arra is kitért, hogy a síelés a jelek szerint még az érrendszerre és a sejtek egészségére is frissítő hatással van. „Pozitív hatásokat figyeltünk meg az artériás merevség csökkenésében, ami az artériák megújulásának jele”. (Az artériás merevség egyébként a szívbetegségek és az Alzheimer-kór egyik kockázati tényezője is.)

Kalóriaégetés a lejtőkön

Egy átlagos férfi körülbelül 500 kalóriát, míg egy nő körülbelül 400 kalóriát éget el óránként síelés közben. Természetesen ez az érték függ a testsúlytól, az edzés intenzitásától és a terepviszonyoktól. Például egy meredekebb pályán, intenzívebb tempóban síelve több kalóriát égethetünk el, mint azt a snowlink egyik cikkéből megtudtuk.

Izomcsoportok és állóképesség fejlesztése

A síelés során elsősorban a láb izmai dolgoznak: a quadricepszek, a combhajlítók és a farizmok. Emellett a törzsizmok is aktívan részt vesznek a mozgásban, hiszen ezek felelősek az egyensúly és a stabilitás fenntartásáért. Ezáltal a síelés nemcsak az alsótestet, hanem a core izmokat is erősíti, javítva ezzel a testtartást és a koordinációt.

Intervallumos edzés a természetben

Érdekesség, hogy a síelés természetes intervallumos edzésként működik. A lejtőn való intenzív lesiklást a felvonón töltött pihenőidő követi, ami hasonló a magas intenzitású intervallumos edzésekhez (HIIT). Szóval ha azt hittük, a lift csak azért van, hogy türelmetlenkedjünk rajta, hogy mikor érünk fel a pálya tetejére újra, nos, ez a hír talán kicsit javítja a kényszerpihenő feletti érzéseinket. Ez a fajta edzésmódszer ugyanis hatékonyan javítja a szív- és érrendszeri állóképességet, valamint fokozza az anyagcserét.

Mentális egészség és közérzet

A síelés nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is jótékony hatású. A friss hegyi levegőn való mozgás, a gyönyörű táj és a természet közelsége hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a hangulat javításához. Egyes kutatások szerint a természetben végzett testmozgás fokozhatja a boldogságérzetet és csökkentheti a depresszió tüneteit.

Síelés idősebb korban

Sokan felteszik a kérdést: vajon 50 év felett is biztonságos a síelés? A válasz igen, megfelelő felkészüléssel és óvintézkedésekkel. Fontos a rendszeres testmozgás és az izomerősítés, valamint a megfelelő technika elsajátítása. A szakértők szerint a megfelelő fizikai felkészülés és a biztonsági előírások betartása mellett a síelés idősebb korban is élvezetes és egészséges tevékenység lehet.

Összességében a síelés kiváló módja annak, hogy élvezetes formában javítsuk fizikai állóképességünket és erőnlétünket – ráadásul szinte biztos, hogy többen vigyorognak síelés, mint futás közben!