Kína a síelésben is a csúcsra tör – a tőle megszokott akarással pörgeti fel a téli sportokat

Lemenő nap a Xinjiang síterepen Kína Ujgur autonóm régiójában
Az elmúlt években Kína figyelemre méltó átalakuláson ment keresztül a téli sportok terén, mivel célul tűzte ki, hogy a világ egyik vezető síelő nemzetévé váljon. A 2022-es pekingi téli olimpia katalizátorként szolgált e törekvéshez, ösztönözve a síelés és egyéb téli sportok népszerűsítését az országban.
A kormány ambiciózus tervei között szerepelt, hogy 300 millió kínai állampolgárt vonjanak be a téli sportokba, és ennek érdekében jelentős beruházásokat eszközöltek a síközpontok infrastruktúrájának fejlesztésébe. Ennek eredményeként Kína mára 719 síközponttal rendelkezik, megelőzve ezzel a világ bármely más országát – és lássuk be, ez még az ország méretéhez képest is borzasztóan magas szám.
Ezek közül kiemelkedik a Sanghaj közelében található L+Snow, a világ legnagyobb beltéri síközpontja, amely nem kevesebb mint 90 000 négyzetméteres síelhető területet kínál. Bár a világ leghosszabb beltéri sípályája címet nem sikerült elhódítania (ez továbbra is Európában van: Amneville-ben, Franciaországban és a németországi Bottropban egyaránt 620 méteresek a beltéri sípályák), az egyik legmeredekebb a fedett pályák közül: a 340 méter hosszú lejtő 26 fokos dőlésszöggel rendelkezik. Azok számára egyébként, akik nem síelnek – ami egy 26 milliós, forró éghajlatú városban jelentős célközönség –, ugyanitt összesen 20 különböző hóval kapcsolatos szórakozási lehetőség áll rendelkezésre.
Mindeközben a 2023/24-es szezonban megnyílt Club Med üdülőhely, mely szintén csupán egy órányira fekszik Shanghaj belvárosától, és amely egy fedett sípályát is magában foglal. Nos, ez olyan sikeresnek bizonyult az első hat hónapban, hogy az üzemeltető tavaly nyáron bejelentette egy második pálya építését, és ez már a világ leghosszabb fedett sípályája lesz, 700 méteres hosszával. Azt rebesgetik, hogy Kína egy 1,3 kilométeres beltéri sípályát is tervez.
Növekvő lelkesedés
A legfrissebb adatok szerint körülbelül 313 millió ember vett részt valamilyen formában jég- és hósportrendezvényeken vagy kapcsolódó szabadidős tevékenységekben Kínában a 2022-es téli olimpia óta.
Nézzünk néhány számadatot:
- A leggyorsabb sívonat – A Peking–Zhangjiakou nagysebességű vonat akár 350 km/h-val is haladhat, és 50 percre csökkenti az utazási időt Peking és a síparadicsommá alakított Chongli között.
- A legnagyobb mesterséges hóval borított olimpiai helyszín – A 2022-es pekingi téli olimpia versenyeinek kb. 90%-át mesterséges havon rendezték meg, beleértve az alpesi sí és freestyle számokat.
- A legnagyobb növekedés a síelők számában – Kínában 2010-ben 5 millióan síeltek, míg 2023-ra ez a szám meghaladta a 21 milliót.
- A legjobb ázsiai teljesítmény a téli játékokon – A 2022-es pekingi olimpia volt Kína legsikeresebb téli olimpiája: 15 érmet szereztek, köztük 9 aranyat.
A téli sportok fellendülése más iparágakat is magával húz
A síelés egyre inkább a kínai középosztály kedvelt szabadidős tevékenységévé válik, különösen a fiatalabb generációk körében. Ez magával hozza természetesen a sífelszerelések és a kapcsolódó ruházati cikkek iránti kereslet növekedését, ami új lehetőségeket teremt a nemzetközi márkák számára a kínai piacon. Ami azonban igazán megkülönbözteti Kínát, az nem csupán a résztvevők puszta száma, hanem a téli sportok jövőbe mutató megközelítése is. Kína újradefiniálja a téli sportok szezonját a fedett síterepekkel, amelyek meghosszabbítják a szezont. A téli turizmus különösen olyan területeken virágzik, mint az északkeleti Heilongjiang tartomány, ahol a világ legnagyobb jég- és hó témájú parkja, a Harbin Ice-Snow World is található.
Az infrastruktúra fejlesztése mellett Kína jelentős sikereket ért el a nemzetközi versenyeken is. A 2025-ös harbini Ázsiai Téli Játékokon a kínai csapat 32 arany-, 27 ezüst- és 26 bronzérmet szerzett. Zhou Jinqiang, a kínai delegáció vezetője azonban még ezzel sem volt teljesen elégedett, és hangsúlyozta, hogy további fejlődésre van szükség a globális szintű versenyképesség eléréséhez, különösen a közelgő milánói és Cortina d’Ampezzo-i téli olimpia fényében.