A Gore vádlója szerint a cég évtizedek óta használ káros perfluoralkil- és polifluoralkil-anyagokat (PFAS), más néven „örökkévaló vegyi anyagokat”, amelyek a környezetre és az emberi egészségre is veszélyesek, ráadásul úgy tűnik, a cég ezzel már az 1990-es évek óta tisztában volt, mégsem változtatott a gyártási folyamaton.

A Gore-Tex perviharban

A Gore-Tex neve minden sírajongó és túrázó számára egyet jelent a magas minőségű vízálló és légáteresztő anyaggal. Az anyag előállítása során használt PFAS-ok viszont komoly környezetei és egészségügyi kockázatokat rejtenek. Ezek a vegyületek rendkívül lassan bomlanak le, és már megtalálhatóak a vízben, a levegőben, sőt az emberi vérben is. A prominens brit napilap, a Guardian 2022-es cikke már hivatkozik egy tanulmányra, miszerint a vízálló termékek 75%-a tartalmaz PFAS-t.

A Gore-Tex és a PFAS: Egy örökkévalóságnak tűnő probléma

A PFAS-oknak való kitettség következményei hosszú távúak – a vegyületek évekig a környezetben és az emberi véráramban maradhatnak. A vegyi anyagokat összefüggésbe hozták egyes rákos megbetegedésekkel, pajzsmirigybetegségekkel, fekélyes vastagbélgyulladással, gyermekek fejlődési rendellenességeivel és több más betegséggel.

A per nem egyedi eset: a DuPont, a 3M és más cégek is hasonló vádakkal szembesültek. A Gore-Tex botránya rávilágít a vállalati felelősségre és a fogyasztói átláthatóság fontosságára. A legfőbb kérdés viszont az, hogy a cégek végül képesek lesznek-e tettekre, vagy a zöldmosás árnyéka tovább feketíti majd a híres márkák imázsát.