A megállapodás a 2024/2025-ös síszezonban kezdődik, és egyelőre öt évre szól.

Kezdetnek november 7-re szerveztek egy webináriumot, melyen 137 nemzeti síszövetség vesz részt, az esemény témája pedig az, hogy az éghajlatváltozás milyen hatást gyakorol a hósportokra. Johan Eliasch, a FIS elnöke közölte, hogy szerinte a klímaválság válaszút az emberiség számára, és hogy igenis veszélyt jelent a téli sportokra. “Meg kell tennünk minden minden lehetséges erőfeszítést, hogy megfékezzük” – közölte.

A Nature Climate Change című folyóiratban megjelent egy tanulmány, melynek elkészítéséhez 2000 európai síterepet vizsgáltak meg, és megállapították, hogy ezeknek több mint a fele egyre kevesebb természetes havat fog kapni, sőt eljöhet az az idő, amikor csakis a hóágyúkból lőtt hóval boríthatják be a pályákat.

A svájci meteorológiai hivatal mindeközben közölte, hogy az országban az alpesi gleccserek térfogata körülbelül 60 százalékkal csökkent 1850 óta.

Celeste Saulo, a WMO főtitkára szerint a visszahúzódó gleccserek, a hó- és jégtakaró csökkenése jelentős hatással van a hegyi ökoszisztémára.

2023 őszén a hósportokkal foglalkozó éghajlatvédő csoport, a Protect Our Winters kiírt egy petíciót, amelyben követelték a FIS-től, hogy tegyenek nagyobb erőfeszítéseket, hogy a versenyeiket klímasemlegesség tegyék. A petíciót több 37 ezren írták alá, a szervezet pedig közölte, hogy a szövetségnek, a rendezvényszervezőknek és a fogadó helyszíneknek példát kell mutassanak, hogy komolyan veszik a jelenlegi kihívásokat. A FIS válasza nem maradt el, 2024 januárjában bejelentették, hogy bevezetnek egy fenntarthatósági programot, melyet a POW „hatalmas előrelépésnek” titulált.

(Kiemelt kép: FIS Freeski Facebook)