A nagyjából hetven falubeli közül többen panaszkodtak, amiért nem engedték őket vissza a házukba, de végül a geológusoknak lett igaza: június 15-ről 16-ra virradó éjjel közel 2 millió köbméter szikla hullott a település mellé. A hegységben ezen túl még jó 1 millió köbméternyi instabil kőzet van, ezért a lakók továbbra sem térhetnek vissza az otthonaikba.

A csütörtöki omlás nem érintette a lakóépületeket, noha attól tartottak, hogy a kövek az egész falut maguk alá temethetik.

A BBC azt írta, hogy a Graubünden régióban található Brienz környékét régóta kockázatos zónaként kezelik a geológusok. A falu folyamatosan csúszik bele a völgybe. Az utóbbi évek során a templom tornya elferdült, számos épület falán pedig keresztirányú repedés tűnt fel.

Korábbi cikkében a brit csatorna megjegyezte, hogy az instabil terület állapotromlása a klímaváltozás számlájára írható: tavasszal a megszokottnál jóval több eső esett, ami tovább gyengítette a hegyoldalt.

A geológusok szerint a globális felmelegedés miatt már a közeljövőben egyre gyakoribbá válnak a földcsuszamlások a világ hegyvidéki övezeteiben.

Svájc alpesi régiói az átlagosnál is érzékenyebbek az éghajlatváltozásra. A gleccserek zsugorodása miatt a jégsapka és a permafroszt olvadásnak indult, ettől a felette lévő kőzet mozgékonnyá vált, így könnyen leszakadhat. Az Euronews megjegyezte: a kutatók adatai szerint a svájci gleccserek tömege kevesebb mint a felére csökkent az elmúlt száz évben, a svájci Alpok pedig 2022 során a 6 százalékát veszítette el a jégmennyiségének.

(Kiemelt kép: Pixabay)