A síelés mindig is drága hobbi volt, de mostanra sokak számára elérhetetlenné kezd válni. A britek egyik vezető napilapja, a Telegraph szerint a brit síelők 70%-a szerint a síutak ma már megfizethetetlenek, és ezzel együtt az 1,8 millió brit síelő közel fele (47%) idén inkább kihagyja a szezont. Az emelkedő árakat a megélhetési költségek növekedése és a klímaváltozás is befolyásolja: a biztos hóval rendelkező síterepek – mint az olaszországi Cervinia – még nagyobb keresletnek örvendenek, emiatt viszont ezek árai az egekbe szöknek. Cervinia például minden más síterepnél nagyobbat drágult már a 2023-as szezonra.

Miért drágult meg ennyire a síszabadság?

Az energiaárak, a magas adók, a gyenge font-euró árfolyam és az infrastruktúra drágulása mind közrejátszanak. Egy modern sífelvonó ma már akár 20 millió euróba is kerülhet, miközben a fenntartási költségek is jelentősen megemelkedtek. Nem ritka, hogy az Egyesült Államokban egy hatnapos síbérlet közel 300 dollár, míg Európában ugyanez inkább a 400 euró felé tendál. Úgy tűnik, hogy még azok a síterepek, amik korábban favoritnak számítottak kedvező áraik miatt – például a bulgáriai Borovets és Bansko sípályarendszerek – kezdik elveszíteni árbeli fölényüket.

A lap a francia Val Thorens síparadicsomon keresztül mutat néhány példát a költségekre. Tudta például, hogy 1000 liter víz 4 euró kiadást jelent a síterep üzemeltetőjének? Ennyiből összesen 2 köbméter havat lehet előállítani! Egy ratrak ára manapság 600 ezer euró körül van, a síterep pedig 13,5 gigawatt áramot fogyaszt egy szezonban.

Hogyan spórolhatnak a síelők?

Sokan az önellátó apartmanokat és az autós utazást részesítik előnyben, hogy csökkentsék a költségeket. A dinamikus árazás lehetőséget ad az előre megvásárolt síbérletek kedvezményes beszerzésére, és a kisebb, kevésbé ismert síterepek is jó alternatívát nyújtanak. Egy brit család például, amely korábban Avoriazban síelt, most inkább a megfizethetőbb Les Sybelles-t választotta, de még így is azt nyilatkozták az újságnak, hogy  alig többért, mint az idei síút ára volt, a 2018/19-es szezonban háromszor mentek síelni.

Megoldások a jövőre

Japán síterepei – a gyenge jen miatt – egyre vonzóbb alternatívát jelentenek az európai utazóknak, a briteknek legalábbis biztosan. Egy napi síbérlet itt körülbelül 50 fontba kerül, miközben egy vacsora és egy sör olcsóbb, mint egy átlagos angliai kisvárosban. Emellett egyre többen foglalnak korán, mert egyes utazási irodák vagy szállásadók lehetővé teszik a részletfizetést – így az anyagi terhek is eloszlanak.

A síelők tehát alkalmazkodnak, és bár a költségek növekednek, a kreatív megoldásokkal a síutak továbbra is elérhetőek maradhatnak a lelkes sportolók számára. Érdemes figyelni az elő- és utószezont is: mi kellemes élményeket szereztünk az idei szezon végén is, például a szlovákiai Jasnán.